Halıdaki Lekelere nasıl Müdahale Edilir

Temmuz19, 2018
by admin

Halıda leke Meydana Geldimi Napılır ?

Evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız ve olmassa olmazlarımız haline gelmiş halılar zamanla kirlenir. Kirlenen veya yeni temizlettiğimiz halılarda bazen çay lekesi, bazen kafve lekesi, bulunduğumuz yaşam alanına göre bazı aksiliklerden dolayı halılarımız leke olur. Halıdaki oluşan lekeye ilk yanlış müdahale sonucu malesef halımızı birdaha kullanamaz hale getirebiliyoruz. Bunun önüne geçmek için Nastya halı yıkama olarak siz değerli müşteriilerimize halınızda leke meydana geldiği zaman yapmanız gerekenler hakkında bir kaç ipucu vereceğiz.

Halıda Leke Meydana Geldiğinde Yapmanız Gerekenler.

  • Örnek olarak halınıza çay döküldü çay dökülen yeri kağıt havlu yardımı ile ıslaklığı emdirin. Kağıt havluyu leke olan yere bastığınızda kağıt havluda ıslaklık kalmıcak kadar bu işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.
  • Lekeli kısmı kuruttuktan sonra kesinlikle aspirin, şampuan vs gibi kimyasal içeren maddelerle silmeyiniz.
  • Yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin aksine bir işlem yaparsanız ne gibi sonuçlar alırsınız şimdi bunu anlatalım.

Halınıza çay döküldü ve ıslak bezle, şampuanla, aspirinle veya herhangi bir maddeyle sildiniz ve leke çıktı. Fakat kuruduktan sonra leke tekrar orada belli oldu yada çok az birşey hare gibi belli oluyor, Yada leke çıktı halınızı belli bir zaman sonra yıkamaya verdiniz halınız geldi baktınızki o bölgede ağarma var, renk değişikliği var bunun sebebi nedir, neden böyle olur ve hepimizin kullandığı tabirle basit bir çay lekesi dediğimiz leke bukadar büyütülürmü demeyin. Lütfen buradan sonrasına dikkat edin.

Halımıza dökülen basit dediğimiz çay lekesi aslında bir kök boyadır. Çünkü çay bitkidir ve kök boyada bitkiden elde edildiği için bazen çıkması imkansız olabilmektedir. Bunu imkansız hale getiren ise yapılan ilk müdahalenin yanlış yapılmasıdır. Nedenmi ? Lekeye müdahale ettiniz, bir kısmını çıkardınız bir kısmı halıda kaldı ve doğal olarak halı yıkama firmasını aradınız ve halınızı verdiniz ve halı yıkama firması halıdaki lekeyi çıkartamadı sizde doğal olarak sinirlendiniz firmayla irtibata geçip basit bir çay lekesini bile  çıkartamıyorsunuz gibi diyaloklar yaşadınız.

Aslında halı yıkama firmasının bir kabahatı yok sebebi ise firma sizin halınızın cinsine göre müdahale eder. Siz halınız nepalde olsa, makina halısıda olsa, shaggy halıda olsa aynı işlemi yaaprsınız aspirin vs gibi maddelerele silersiniz.

Halıdaki lekenin bir kısmını çıkardığınızı sandınız bölüm aslında lekeyi orda kalıcı hale getirdiniz. Tekstil tabiri ile fikse dediğimiz olay yani lekeyi oraya sabitlediniz. Eğer lekeye yukarıda bahsettiğimiz gibi müdahale etseydiniz kendi adımıza konuşalım Nastya Halı Yıkama olarak %96 oranında sonuç almaktayız.

Çünkü kullandığınız kimyasalları bilinçsizce kullanıldığı taktirde örnek çay sıcakmı döküldü, soğukmu döküldü, şekerlimi döküldü, ılıkmı döküldü ? gibi müdahale farklılıkları gösteren bir hadiseye aynı işlemi uygularsanız malesef lekeniz çıkmaz.

Zaman ayırıp yazımızı okuduğunuz için sizlere teşekkür ederiz.

Faydalı Bilgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir